ABOUT US

 
Screen Shot 2018-05-24 at 11.26.58 AM.png

Faculty and Staff


Administration

Darren Gentry   Headmaster

Darren Gentry
Headmaster

Stephen Ladas   Assistant Headmaster

Stephen Ladas
Assistant Headmaster

Lucas Lemley   High School   Principal

Lucas Lemley
High School
Principal

Karen Conwell   Middle School Principal

Karen Conwell
Middle School Principal

Elsie Poosawtsee   Elementary School Principal    

Elsie Poosawtsee
Elementary School Principal

 

Aungsana Kinghirunwatana   School Director

Aungsana Kinghirunwatana
School Director

Scott Hayden   Curriculum Director

Scott Hayden
Curriculum Director

John Fang   CFO & COO

John Fang
CFO & COO

 

Office

Porntip Sriwathanangkul (Kay)   Secretary to Headmaster

Porntip Sriwathanangkul (Kay)
Secretary to Headmaster

Elizabeth Spiker   Admissions Coordinator

Elizabeth Spiker
Admissions Coordinator

Chonticha Long (Bo)   Admissions Representative

Chonticha Long (Bo)
Admissions Representative

Gabrielle Vo   HR Coordinator

Gabrielle Vo
HR Coordinator

CC Supanwattanachai   HR Representative

CC Supanwattanachai
HR Representative

Somporn Tangsirisatian   Registrar

Somporn Tangsirisatian
Registrar

Nuttinee Hengpongthorn   Registrar Secretary

Nuttinee Hengpongthorn
Registrar Secretary

Prasana Sirichan (Aom)   Receptionist

Prasana Sirichan (Aom)
Receptionist

Boonruk Saeteaw (Mooh)   Business Manager

Boonruk Saeteaw (Mooh)
Business Manager

Rachanee Sukpenkaew (Add)   Finance Director

Rachanee Sukpenkaew (Add)
Finance Director

Sumalee Techatammarat   Senior Accountant

Sumalee Techatammarat
Senior Accountant

Penphorn Sae-jeng (Gift)   Accountant

Penphorn Sae-jeng (Gift)
Accountant

Pornnapin Boonsermsuwong (Pakky)   Accountant

Pornnapin Boonsermsuwong (Pakky)
Accountant

Varinee Pongchaivorarit  (App)  Accountant

Varinee Pongchaivorarit (App)
Accountant

Somkhit Lertmankha   Cashier

Somkhit Lertmankha
Cashier

Anchalee Tanabodeeumpon (Pen)   IT Director

Anchalee Tanabodeeumpon (Pen)
IT Director

Thongchai Thanamangmee (Lao)   IT Maintenance

Thongchai Thanamangmee (Lao)
IT Maintenance

Worapin Thammatien (Tong)   IT Secretary

Worapin Thammatien (Tong)
IT Secretary

Manas Manathanya (Kiak)   IT System Admin

Manas Manathanya (Kiak)
IT System Admin

Micah Lee   PAC and Tech Director

Micah Lee
PAC and Tech Director

Isaree Thanaphatchotikul (Tai)   Secretary to School Director

Isaree Thanaphatchotikul (Tai)
Secretary to
School Director

Nipa Trongtamachai   Administrative Assistant

Nipa Trongtamachai
Administrative Assistant

Phansaeng Lertmankha (Charlie)   Government Admin Liaison

Phansaeng Lertmankha (Charlie)
Government Admin Liaison

Yuttakorn Kriengparinyakjj (Jimmy)   Government Admin Liaison

Yuttakorn Kriengparinyakjj (Jimmy)
Government Admin Liaison


High School Faculty

Prapassara Chirasrirungson (Gift)    High School Secretary

Prapassara Chirasrirungson (Gift)
High School Secretary

Bradley McKenzie   Language Arts

Bradley McKenzie
Language Arts

Darryl De Kock   Language Arts

Darryl De Kock
Language Arts

Mark Cooprider   Language Arts

Mark Cooprider
Language Arts

William Gill   Language Arts

William Gill
Language Arts

Jeremy Sutter   Mathematics

Jeremy Sutter
Mathematics

Jim Perry   Mathematics

Jim Perry
Mathematics

Sarah Seckler   Mathematics

Sarah Seckler
Mathematics

Kayley Fjording   Mathematics / Science

Kayley Fjording
Mathematics / Science

Allan Fjording   Science

Allan Fjording
Science

Daryl Holst   Science

Daryl Holst
Science

Eunice Pyon   Science

Eunice Pyon
Science

Johnny Pyon   Science

Johnny Pyon
Science

Paul Muri   Science

Paul Muri
Science

Deborah Ward   Science

Deborah Ward
Science

Andrew Fullington   Social Studies

Andrew Fullington
Social Studies

Todd Gealy   Social Studies

Todd Gealy
Social Studies

Dayton Kannon   Social Studies

Dayton Kannon
Social Studies

Zachary Harms   Social Studies

Zachary Harms
Social Studies

Bob Johnson   Bible

Bob Johnson
Bible

Kittikhun Muangta (Yohun)   Thai

Kittikhun Muangta (Yohun)
Thai

Krittiya Trongtamachai (Lek)   Thai

Krittiya Trongtamachai (Lek)
Thai

Siwaporn Kasikijvorakul (Jum)   Thai

Siwaporn Kasikijvorakul (Jum)
Thai

Mark Sentovich   Computer / Business

Mark Sentovich
Computer / Business

Daniel Pun   Computer / Mathematics

Daniel Pun
Computer / Mathematics

Ben Radin   ESL

Ben Radin
ESL

Aimee Seaman   Foreign Language

Aimee Seaman
Foreign Language

Bryan Bonner   Foreign Language

Bryan Bonner
Foreign Language

Diane Tungsanguan   Foreign Language

Diane Tungsanguan
Foreign Language

Julia Biasi   Learning Support

Julia Biasi
Learning Support

Joseph McDonald   Learning Support

Joseph McDonald
Learning Support

Joshua Spiker   Learning Support Assistant

Joshua Spiker
Learning Support Assistant

Sanita Descelles (Nan )  Learning Support

Sanita Descelles (Nan)
Learning Support

George Weber   Physical Education

George Weber
Physical Education

Tim Baumgartner   Religious Studies

Tim Baumgartner
Religious Studies

Gersom de Koning   Performing Arts

Gersom de Koning
Performing Arts

Jason Bledsoe   Performing Arts

Jason Bledsoe
Performing Arts

Tyler Smith   Visual Arts

Tyler Smith
Visual Arts

Denise Cross   Visual Arts

Denise Cross
Visual Arts

Jack Barr   Athletic Director

Jack Barr
Athletic Director

Joel Grosjean   Aquatics Coordinator

Joel Grosjean
Aquatics Coordinator

Michael Holden   Service Learning Coordinator

Michael Holden
Service Learning Coordinator

Sheila Harkins   Student Ministries

Sheila Harkins
Student Ministries

Jamie VanDyck   Counselor

Jamie VanDyck
Counselor

Jennifer Lembright   Counselor

Jennifer Lembright
Counselor

Kristine Yim   Counselor

Kristine Yim
Counselor

Chanisa Pakeevat (Koong)    Secondary School Nurse

Chanisa Pakeevat (Koong)
Secondary School Nurse

Kathereeya Robertson (Kath)   Counseling Secretary

Kathereeya Robertson (Kath)
Counseling Secretary


Middle School Faculty

Chuenkwan Thongruang (O)   Middle School Secretary

Chuenkwan Thongruang (O)
Middle School Secretary

Daniel Pinsent   Language Arts

Daniel Pinsent
Language Arts

Peter Burgett   Language Arts

Peter Burgett
Language Arts

Rachael Molenda   Language Arts / Bible

Rachael Molenda
Language Arts / Bible

Amy Ruth   Language Arts / Mathematics    

Amy Ruth
Language Arts / Mathematics

 

Greer Wadman   Language Arts / Performing Arts

Greer Wadman
Language Arts / Performing Arts

Allen Jordan  Mathematics

Allen Jordan
Mathematics

Lisa Deprey   Mathematics

Lisa Deprey
Mathematics

Christian McLatcher   Science

Christian McLatcher
Science

Josiah Marr   Science

Josiah Marr
Science

Amber Quick   Science

Amber Quick
Science

David Elliott   Social Studies

David Elliott
Social Studies

Devin Tayne   Social Studies

Devin Tayne
Social Studies

Nate Long   ESL

Nate Long
ESL

Ching-Yu Ngamvirojcharoen   Foreign Language

Ching-Yu Ngamvirojcharoen
Foreign Language

Kullathida Suwonpanich (Yam)   Thai

Kullathida Suwonpanich (Yam)
Thai

Pailin Julo (Nok)   Thai

Pailin Julo (Nok)
Thai

Preeyamas Lapetch (Ef)   Thai

Preeyamas Lapetch (Ef)
Thai

Sunittaya Supsanor (Sunny)   Thai

Sunittaya Supsanor (Sunny)
Thai

Kathryn Snoek   Visual Arts

Kathryn Snoek
Visual Arts

James Julo   Computer Science

James Julo
Computer Science

Jason Glass   Physical Education / Bible

Jason Glass
Physical Education / Bible

Taylor Shockey   Physical Education / Bible

Taylor Shockey
Physical Education / Bible

Mary Beth Khamis   Performing Arts

Mary Beth Khamis
Performing Arts

Emmanuel Low   Student Ministries / Bible

Emmanuel Low
Student Ministries / Bible

Susanna Wong   Counselor

Susanna Wong
Counselor

Jamie Todd   Learning Support

Jamie Todd
Learning Support

Julie Perera   Full-Time Substitute

Julie Perera
Full-Time Substitute

Becky Baumgartner   Secondary Media Specialist

Becky Baumgartner
Secondary Media Specialist

Sujimon Supphaophas (Aae)   Librarian Assistant

Sujimon Supphaophas (Aae)
Librarian Assistant


Elementary School Faculty

Naiyana Satjavitvisarn (BeBe)   Elementary Secretary

Naiyana Satjavitvisarn (BeBe)
Elementary Secretary

Doni Weimer   Lead Instructional Teacher

Doni Weimer
Lead Instructional Teacher

Stacie Muri   K4

Stacie Muri
K4

Maetinee Wongjiroj (Mae)   K4 Teacher Aid

Maetinee Wongjiroj (Mae)
K4 Teacher Aid

Perla Padernal   K4 Teacher Aid

Perla Padernal
K4 Teacher Aid

Angela Jiraniratisai   K5

Angela Jiraniratisai
K5

Jana Barr   K5

Jana Barr
K5

Narada Jangmook (Ying)   K5 Teacher Aid

Narada Jangmook (Ying)
K5 Teacher Aid

Wishuda Petchlam (X)   K5 Teacher Aid

Wishuda Petchlam (X)
K5 Teacher Aid

Paula Khatri   1st Grade

Paula Khatri
1st Grade

Katie Martens   1st Grade

Katie Martens
1st Grade

Laurie Crouch   1st Grade

Laurie Crouch
1st Grade

Rhianna Mills   2nd Grade

Rhianna Mills
2nd Grade

Nicole Cipriano   2nd Grade

Nicole Cipriano
2nd Grade

Chonnie Vang   2nd Grade

Chonnie Vang
2nd Grade

Abigail Abendroth   2nd Grade

Abigail Abendroth
2nd Grade

Robin Jingjit   3rd Grade

Robin Jingjit
3rd Grade

Wenda Moua   3rd Grade

Wenda Moua
3rd Grade

Riki Plunkett   3rd Grade

Riki Plunkett
3rd Grade

Jeremiah Park   3rd Grade

Jeremiah Park
3rd Grade

Chauntelle Folds   4th Grade

Chauntelle Folds
4th Grade

Jacqueline Lang   4th Grade

Jacqueline Lang
4th Grade

Shawna Duckett   4th Grade

Shawna Duckett
4th Grade

Stephen Conwell   4th Grade

Stephen Conwell
4th Grade

Marina Wuttisitti   5th Grade

Marina Wuttisitti
5th Grade

Natalie Wall   5th Grade

Natalie Wall
5th Grade

Shaina Gill   5th Grade

Shaina Gill
5th Grade

Merrily Wolters   5th Grade

Merrily Wolters
5th Grade

Surasa Suwankeeree (Sue)   Computer / Sub Coordinator

Surasa Suwankeeree (Sue)
Computer /
Sub Coordinator

Sarah Foit   Librarian

Sarah Foit
Librarian

Deborah Hake   Learning Support

Deborah Hake
Learning Support

Hannah Larson   Learning Support

Hannah Larson
Learning Support

Darcy Sheppard   Learning Support

Darcy Sheppard
Learning Support

Regan Kelsey   Special Education

Regan Kelsey
Special Education

Kamyee Ladas   Art

Kamyee Ladas
Art

James Conrad   ESL

James Conrad
ESL

Anna Rosati   ESL

Anna Rosati
ESL

Pariya Sariman (John)   Music and Chapel

Pariya Sariman (John)
Music and Chapel

Joanna Blake   Physical Education

Joanna Blake
Physical Education

Michael Aust   Physical Education

Michael Aust
Physical Education

Stephanie Williams   Counselor / Student Ministry

Stephanie Williams
Counselor /
Student Ministry

Duangjai Pratheepsen (Tom)   Teacher Aid

Duangjai Pratheepsen (Tom)
Teacher Aid

Kamolporn Srisawat (Gigg)   Teacher Aid

Kamolporn Srisawat (Gigg)
Teacher Aid

Natalie Cho (Nat)   Teacher Aid

Natalie Cho (Nat)
Teacher Aid

Wilawan Watyotha (Pook)   Teacher Aid

Wilawan Watyotha (Pook)
Teacher Aid

Rattanaporn Amornsirisakkul (View)   Teacher Aid

Rattanaporn Amornsirisakkul
(View)

Teacher Aid

Ladda Prasertsintanah (Jeab)   Thai

Ladda Prasertsintanah (Jeab)
Thai

Papatsara Lohawech (Fern)   Thai

Papatsara Lohawech (Fern)
Thai

Phatsiah Woramessiah (Awe)   Thai

Phatsiah Woramessiah (Awe)
Thai

Warin Kuansongtham   Thai

Warin Kuansongtham
Thai

Wayrika Issvanich (Way)   Elementary Nurse

Wayrika Issvanich (Way)
Elementary Nurse

 

Support and Facilities

Carl Groot   Special Projects Coordinator

Carl Groot
Special Projects Coordinator

Chaiyan Pongpanstaporn   Facilities Coordinator

Chaiyan Pongpanstaporn
Facilities Coordinator

Boon Thongsorn (Boon)   Custodian

Boon Thongsorn (Boon)
Custodian

Kasorn Yamsuk (Por)   Custodian

Kasorn Yamsuk (Por)
Custodian

Pairin Yennikorn (Taew)   Custodian

Pairin Yennikorn (Taew)
Custodian

Rungrudee Jongpakdee (Dang)   Custodian

Rungrudee Jongpakdee (Dang)
Custodian

Sayun Sungkapong   Custodian

Sayun Sungkapong
Custodian

Mala JaJa   Maintenance

Mala JaJa
Maintenance

Pitak Phangdee (Jo)   Maintenance

Pitak Phangdee (Jo)
Maintenance

Sarana Rahan (Buem)   Maintenance

Sarana Rahan (Buem)
Maintenance

Surachai Chaveerianthong (A)   Maintenance

Surachai Chaveerianthong (A)
Maintenance

Thanee Rungwanna   Maintenance

Thanee Rungwanna
Maintenance

Chukiat Liphun (Kiat)   Maintenance

Chukiat Liphun (Kiat)
Maintenance